skip to Main Content
تلفن: 60 83 17 88 9821+    فاکس: 57 82 74 88 9821+    

دکل منوپل که با اسامی دیگری مانند دکل مونوپل ، دکل تک پایه و یا دکل تلسکوپی در بازار شناخته می شود. به دکلی گفته می شود که در بیشتر مواقع دارای چند وجه می باشد و بر روی یک پایه استوار است. از آن جایی که ساخت دکل از نظر فیزیکی به صورت یکپارچه ، به علت ارتفاع بسیار زیادی که ایجاد می کند. تقریبا ناممکن می باشد در تعریف عمومی دکل با بخشی به نام سکشن یا  section روبرو هستیم که به معنی اجزایی مرتفع تا حدود ۶ متر ارتفاع می باشد که با اتصال آنها به هم ، دکل ارتفاع گرفته و شکل اصلی خود را پیدا می کند .

هر سکشن در دکل منوپل در دهنه سکشن پایینی قرار می گیرد به طوری که در پایان کار ساخت و بر پاسازی دکل ، و از دید دور دکل از پایین به بالا نازک می شود. برای نصب دکل مونوپل مکانی که مد نظر گرفته می شود باید محلی باشد که امکان تردد خودرو های سنگین مانند جرثقیل را فراهم بیاورد چون دکل منوپل حتما باید با جرثقیل نصب شود و رعایت این نکته از موارد درخور توجه برای مکان یابی نصب دکل می باشد.

بدنه دکل های منوپل به صورت چند وجهی و اسپیرال (یا همان دکل با مقطع دایره) به هم نصب می شوند. در ادامه به شرح کامل هر کدام از این نوع دکل های منوپل خواهیم پرداخت. شایان ذکر است که سکشن های دکل ها نیز به دو صورت. فلنچ یا تلسکوپی برای برپاسازی دکل به هم متصل می شوند.

دکل تک پایه یا منوپل دارای زیر مجموعه هایی مانند دکل پل می باشد که هر کدام از آن ها بنا. بر موقعیت خود در جای خاصی استفاده می شوند. در ادامه توجه شما را به ادامه مقاله همراه با توضیحات بیشتر در مورد دکل های تلسکوپی اسپیرال و چند وجهی دعوت می نماید.

دکل منوپل اسپیرال

دکل منوپل اسپیرال یکی از انواع دکل های منوپل بوده. که بدنه این دکل به صورت لوله ای ساخته شده است. اتصالات مربوط به دکل منوپل اسپیرال یه صورت فلنچی می باشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم برای برپای سازی دکل های منوپل از قطعاتی به نام سکشن. استفاده می کنیم که با اتصال به هم دکل را شکل می دهند. دکل های منوپل اسپیرال ، ارتفاع سکشن ها به ۶ متر عموما می رسد و هر سکشن در سکشن پایینی خود قرار می گیرد. از فاصله دور وقتی به دکل منوپل اسپیرال که نگاه کنیم ، هر چه دکل بالاتر برود، نازک تر می شود. عموما برای برپاسازی شبکه های آنتن موبایل از دکل منوپل اسپیرال استفاده می شود. به دلیل اینکه دکل اسپیرال فضای کمی اشغال می کند و در زمین های شهری هزینه زمین بالاست ، استفاده از این نوع دکل در این نوع موقعیت ها به صرفه می باشد.

این نوع دکل ها که از اتصال سکشن برخوردار است به صورت فلنچی بهم وصل شده اند. برای نصب این دکل ها از جرثقیل استفاده می شود و در مکان هایی که جرثقیل می تواند حضور داشته باشد ، نصب می شود. روشی وجود دارد که در آن ورق هایی با ضخامت های گوناگون به روش مارپیچ برای تولید لوله های فولادی استفاده  می شود که به این روش اسپیرال (SPIRAL WELD) گفته می شود. جوش لوله در این روش بسیار مهم می باشد.

ولی به طور کلی این روش ساده می باشد که در مرحله اول ، ورقی به جنس فولاد در اندازه های مناسب با قطر دهانه لوله که به صورت رول از دهانه دستگاه نورد به شکل مارپیچ خارج می شود و به با استفاده از دو الکترود جوشکاری می شود با توجه به نیاز لوله های اسپریال به عرض ورق ، این لوله ها در سایز های بالا ۱۰ و بیش از ۱۰ متر تولید می شود. از روش اسپریال برای صنعت های مختلف مانند صنعت پایپینگ استفاده می شود.

دکل منوپل اسپیرال
دکل منوپل چند وجهی

دکل منوپل چند وجهی

به دکل هایی که به صورت تک پایه هستند، دکل منوپل چند وجهی می گویند. نام های دیگر این نوع دکل، دکل تک پایه و دکل منوپل می باشد. این نوع دکل دارای چند وجه می باشد. این دکل از پایین به بالا نازک می شود که در هر سکشن آن دهنه پایین از دهنه بالا بزرگتر است و در حدود ۶ متر می باشد.

لرزش این نوع دکل ها از بقیه بیشتر است چون هنگام نصب بر یک پایه قرار می گیرد و لنگر زیاد در پای دکل وجود دارد.

دکل منوپل مناسب فضای شهری می باشد. زیرا این نوع دکل ها فضای کمی را در برمی گیرد و می دانیم که زمین در محیط شهری ارزش بالایی دارد. سکشن این نوع دکل ها به دو حالت تلسکوپی و فلنچی متصل می شوند. و تنها در جاهایی قابل نصب می باشد که حضور جرثقیل در آن جا امکان پذیر باشد و به دلیل محدودیت ظرفیت باربری فقط برای شبکه موبایل استفاده می شود.

دکل میکروپل

یکی از انواع دکل های منوپل دکل میکروپل می باشد. ظاهر و شکل آن به صورت استوانه و لوله ای است و دارای چندین سکشن می باشد. این سکشن ها با اتصالات فلنچی بهم وصل شده اند.

این نوع دکل ها برای تجهیزات و آنتن های مخابراتی مناسب است و در ارتفاعات کوتاه نصب می شود.

دکل میکروپل از دو دستک تشکیل شده است. که فاصله طولی بین دکل و دستک ها باید بیشتر از ۲ متر باشد اما اگر این فاصله کمتر از ۲ متر بود ، دکل باید حتما از لحاظ فنی و ایستایی و مقاومت در برابر باد مورد بررسی قرار بگیرد. دستک های دکل میکروپل سر ستون ساختمان یا بر روی تیر نصب می شود و به دلیل ارتفاع کم دکل میکروپل تا جایی که ممکن است در ارتفاع بالاتری نصب شود تا با دکل های دیگر ارتباط داشته باشد. یکی از ویژگی های دکل میکروپل سبک بودن آن می باشد و بتن کمتری هنگام نصب استفاده می شود و باعث رضایت مشتریان شده است چون به ساختمان صدمه ای وارد نمی شود.

دکل پل

یکی از انواع دکل های تک پایه دکل پل می باشد و شرکت تاورکو به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان دکل های مخابراتی و انواع سازه های فلزی توانایی تولید انواع دکل های میکروپل را با رعایت تمامی استاندارد های مخابرات ایران و جهانی را دارد. از مزیت های دکل پل می توان به سبک بودن آن اشاره کرد که مناسب ارتفاعات کم می باشد. در نتیجه از این دکل برای نصب روی پشت بام استفاده می کنند. شکل و ظاهر این دکل به صورت لوله ای می باشد و دارای سکشن هایی است که این سکشن ها به صورت فلنچ به فلنچ وصل می شوند. معمولا بر روی این دکل دستگاه ریپیتر قرار می گیرد به همین دلیل به آن دکل میکرو ریپیتر می گویند.

Back To Top